Golf 4 Klub Polska

Golf 4 Klub Polska

Ogłoszenie


#1 2015-01-22 20:38:14

Mrblack85

http://www.golf4.pun.pl/_fora/golf4/gallery/2_1240164987.gif

Skąd: Ruda Śląska
Zarejestrowany: 2014-07-11
Posty: 417
Punktów :   
Silnik :: 1,6
Moc [KM] :: 105
Rok :: 2000
Imię :: Marcin

Dobór odpowiedniego zasilania

Tak jak obiecałem spróbuje Wam wyjaśnić co i jak na temat doboru „okablowania” dla potrzeb waszych wzmacniaczy.
Więc tak zacznijmy od kilku zdań dotyczących samej logiki.
Trochę poczytałem korzystając z wujka Googl’a, trochę informacji zdobyłem jeszcze w szkole oraz w pracy, a teraz wydaje mi się że na dobrym miejscu mogę się z wami podzielić tymi informacjami.
Statyczny wzór na pobór mocy to:
P = U * I
gdzie P oznacza moc (my bierzemy tylko moc RMS – o czym później), U – napięcie zasilania (standardowo jest to 12V ale dla nas bierzemy wartość 14,4V)  I – prąd trwale przenoszony drogą akumulator – wzmacniacz.

Korzystając z tego wzoru (przekształcając go) można łatwo wywnioskować iż ze względu wysoki pobór prądu przy tak niskim napięciu generowana moc wyzwala duże ilości ciepła, które może spowodować przegrzanie przewodu; przepalenie izolacji; lub doprowadzić do zwarć wszelkiego rodzaju, które jak już wiadomo mogą powodować negatywne skutki dochodzące nawet do podpalenia samochodu (widziałem już taką sytuację).
Idąc dalej przedstawię wam najbardziej uproszczony plan doboru przewodu zasilającego sprzęt.
Do użytku mamy:
- wzmacniacz ( moc RMS 200W na mostku)
- subwoofer
- przewód RCA
- przewody do subwoofera
i brakuje nam zasilających przewodów, idziemy do sklepu i? No właśnie Renegade, Peeying itp. itd.  Wywalamy za zestaw 100zł lub więcej mamy w nim okablowanie, zaciski, końcówki, ale po co? Łatwiej poświęcić chwilkę i „wyskoczyć” do hurtowni artykułów elektrycznych gdzie potrzebny nam „sprzęt” dostaniemy od reki i o wiele taniej. Dla powyższego przykładu obliczymy pobór prądu przez wzmacniacz:
P = 200W, U =14,4V I = ?
I = P/U, I =200W / 14,4V, I = ~14A
Korzystając z tabeli (która znajdziemy w sieci) wnioskujemy że potrzebujemy przewodu o średnicy 8mm2. W celu lepszego zabezpieczenia przeciążeniowego zastosuje przewód 10mm2 typu LGY (kolorystykę można bez problemu zmienić od niebieskiej do jaskrawych barw – ale to tylko przykład) koszt przewodu ok. 5 złotych, my potrzebujemy ok. 8m (40 zł) do tego konektory (widełkowy i oczkowy ok. 5zł) oprawkę bezpiecznika AGU (okrągła) lub prostokątna dostępna także w sklepach auto – moto(od 5 – 20 zł).  Suma sumarum wychodzi nam w dużym zaokrągleniu 70zł.

teraz przykład dla przewodów o większym przekroju:
1m przewodu 35mm2 od 8 zł do 20 zł zależy od producenta oraz zastosowanej izolacji
1m przewodu 22mm2 (25mm2) od 6 zl do 15 zł j.w

Powyższe przewody są odcinkami z zastosowaną izolacją nie palną i mogą pracować w podwyższonych warunkach temperaturowych

MAM NADZIEJE ZE WAM SIĘ NA COŚ TO PRZYDA

Jak coś to mogę wam dokładnie obliczyć jaki przewód zasilający zastosować wystarczy się odezwać


http://bokka.pl/up/3d0bc19fdc5cf316123edab66194c0eb.jpg

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
przegrywanie kaset vhs warszawa mapa fotowoltaiki Haus Isele hotels-world Ferienhaus Gorch-Fock-Str 37 Ferienhaus...